Site İçi Arama

TÜRKİYE`NİN ARDINDAN MISIR DA DESTEKLERİ REVİZE EDİYOR

Mısır hükümeti, charter uçuşlarına verdiği destek programı MAYIS ayında revize edeceğini açıkladı. Yeni destek 2018/2019 dönemini kapsayacak.

TÜRKİYE`NİN ARDINDAN MISIR DA DESTEKLERİ REVİZE EDİYOR

Mısır, Türkiye’nin verdiği destekleri dikkate aldı. 

MISIR HAVAYOLLARINA VERDİĞİ DESTEĞİ REVİZE EDECEK

 

Turizmdatabank

 

Mısır hükümeti, charter uçuşlarına verdiği destek programı MAYIS ayında revize edeceğini açıkladı. Yeni destek 2018/2019 dönemini kapsayacak.

 

Mısır bu kararı alırken, Türkiye’nin kapsamını genişlettiği destekleri ve Rusya’dan mayıs içinde başlayacak olası charterleri dikkate aldı.

 

Mısır Turizm Bakanı Rania Mashat, departmanının hava taşımacılığını teşvik etmek için yeni bir program geliştirdiğini söyledi. Proje, Mısır turizm endüstrisinin isteklerini dikkate alacak

 

Mashat'a göre, yeni sistem Mısır’ı daha rekabetçi hale getirmek için tasarlandı. Bu nedenle her şeyden önce, Mısır ile birlikte kitle turistleri için yarışacak olan diğer ülkelerin ne yaptıkları üzerinde çalışılacak. Her şeyden önce dikkatlerde; uçuş için ortalama 6 bin Dolar ödeyen Türkiye olacak.

Mısır halen doluluklara bağlı olarak, bir uçuş için 2 ila 6 bin dolar sübvansiyon ödüyor.

 

Mashat, şu ana kadar ödenmemiş sübvansiyonları ödemeye hazır olduklarını, tur operatörlerinin alacakları ile ilgili şikayetleri değerlendiren komitenin şirketlerin taleplerini tek tek ele alacağını söyledi.

 

Mısır geçen dönem ne uyguluyordu

 

İlk program, Mısır dışındaki bir noktadan (bir veya daha fazla havalimanına düzenli olarak haftada en az 22 uçuşun yapılması koşulu ile) Hurghada, Marsa Alam, Şarm El-Şeyh, Taba, Luksor, Asvan, Abu Simbel, Mersa Matruh ve El-Aylamein limanlarına destek:

 

Hurghada ve Marsa Alam'a (En az % 80 doluluk) ve Şarm El-Şeyh, Taba, Luksor, Asvan, Abu Simbel, Mersa Matruh ve El Alamein’e (En az % 65 doluluk): her uçuş için 6.000 Dolar

 

İkinci program aynı zamanda Mısır'daki 9 havaalanına düzenli uçuşlarda, toplam uçuş sayısı haftada 3 ila 21 arasında olacak şekilde.

Hurghada ve Marsa Alam'a (En az % 80 doluluk) ve Şarm El-Şeyh, Taba, Luksor, Asvan, Abu Simbel, Mersa Matruh ve El Alamein’e (En az % 65 doluluk): her uçuş için 4.000 Dolar

 

Üçüncü destek programı, tur operatörleri tarafından organize edilen ve Mısır dışındaki bir şehirden en az haftada 3 seferlik düzenli taşımayı kapsıyor.
Hurghada ve Marsa Alam havaalanlarına (En az % 80 doluluk) için 3 bin Dolar. Kahire hariç diğer tüm havaalanlarına (En az % 65 doluluk) uçuşlarda 4.000 Dolar.

 

Dördüncü program 6 saatten daha az bir uçuş süresi olan charter uçuşlarını kapsıyor. Hurghada ve Marsa Alam havaalanlarına her uçuş için, uçak biletinin % 80'inin ödenmesi koşuluyla, 2 000 dolar ödenecek.

Sharm El Sheikh, Tabu, Aswan, Abu Simbel, Marsa Matruh ve El Alamein'e en az % 65 ile uçuş için 3 bin Dolar. Uçuşlar Mısır dışından birden fazla noktadan yapılmalı.

 

Ukrayna için özel destek de tanımlandı. Ukraynalı tur operatörleri ve havayolları, Şarm El-Şeyh, Hurghada ve Marsa Alam'da (en az % 80 doluluk) ve Tabu, Luksor, Asvan ve Abu Simbel, Mersa Matruh ve El Alamein'e (% 65 doluluk ile) 4 bin Dolar.

 

Türkiye’de 2018’de devreye giren turizm desteklerinde yeni düzenleme

 

Antalya, Antalya Gazipaşa - Alanya, Denizli Çardak, Erzurum, Eskişehir Hasan Polatkan, Isparta Süleyman Demirel, İzmir Adnan Menderes, Konya, Kütahya Zafer, Muğla Damalan, Muğla Milas - Bodrum, Nevşehir Kapadokya, Ordu - Giresun, Samsun Çarşamba ve Trabzon havalimanlarına tarifeli ve tarifesiz (charter),

 

İstanbul Havalimanı'na ise tarifesiz (charter) uçak seferleriyle turist grubu getiren seyahat acentalarına verilecek destekler kademeli olarak 9 bin dolara kadar ulaşacak.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın turizm sektörüne uçuş başına verdiği destekler kapsamında uygulama 2018 için şöyle:

 

Ocak - Şubat: 9 bin Dolar
Mart, Nisan Mayıs:     6 bin Dolar
Haziran: 3 bin Dolar
Eylül: 1,5 bin Dolar
Ekim: 3 bin Dolar
Kasım ile Aralık: 9 bin Dolar

 

Almanya, Belçika, Çin, Danimarka, Endonezya, Finlandiya, Fransa, Güney Kore, Hindistan, Hollanda, İngiltere, İsveç, Japonya, Malezya ve Norveç’ten yukarıda sayılan havalimanlarına düzenlenecek uçak seferlerinde, destekleme oranı % 20 oranında artırılarak uygulanacak.

 

200 ve daha fazla koltuk sayısına sahip uçaklarla yapılan seferlerde en az 150 yolcu getirmek kaydıyla destekleme tutarları % 30 oranında artırılacak

15.03.2018
TÜM HABERLER

E-BÜLTEN ABONELİĞİ
TR
...
antalya haber