Site İçi Arama

TURİZMDE YENİ BİR DÖNEME GİRDİK

Turizm Platformu 2017`de sektör, ilk defa gerçekleri, çözümleri ve reel vizyonu duyma şansına sahip oldu.

TURİZMDE YENİ BİR DÖNEME GİRDİK

TURİZMDE YENİ BİR DÖNEME GİRDİK

Turizm Platformu 2017

TURİZMDE 4.0 DÖNEMİNE GİRDİK

 

Turizmde 4.0 dönemine kiminle giriyoruz?

2027'de 69 milyon turiste hangi vizyonla ulaşacağız?

Pazar gerçeklerini reddederek turist sayısı artırılır mı?

HD sisteminin zeka ile bağlantısı nasıl kurulacak?

Turizmdeki marka algımızı kimlere emanet edeceğiz?

 

Sektör, gerçekleri duydu

 

Sabah Gazetesi tarafından Antalya'da düzenlenen Turizm Platformu 2017’de bu soruların cevapları çok net bicinde ortaya kondu.

 

Turizm sektörü, ilk defa gerçekleri, çözüm önerilerini ve reel vizyonu duyma şansına sahip oldu.

 

Turizmin gerçek kısa tarihi ve yeni vizyonu açıklandı

 

Türkiye'nin turizm alanındaki marka algısını güçlendirecek işlere yoğunlaşmış durumdayız diyen Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, turizmde 4.0 döneminin başladığını müjdeledi:

 

Sabah Gazetesi’nin aktardığı haberde Yayman şunları söyledi:

 

Türkiye'de turizm hareketi yani 1.0 olarak niteleyebileceğimiz dönem, 1985'te Turgut Özal'ın sektöre verdiği teşvik ve desteklerle başladı.

2.0 dönemi ise 1990'larda, tur operatörleriyle devreye girdi. O dönem charter seferlerinin başlatılması, mas yani kitle turizminin hayata geçmesi sektör ciddi bir ivme kazandırdı.

3.0 dönemi ise 2002'de AK Parti ile başladı. 40 milyon gibi bir turist sayısına ulaşıldı.

Artık yeni bir döneme girdik. Turizmi tüm Türkiye'ye yayacağız. Global tanıtımda daha etkin olacağız ve dijital kanalı daha güçlü kullanacağız."

 

Sektör ilk defa niteliğe odaklanacak

Nitelik için çare; İdrak

 

Türk turizmi versiyon 2.0 paneli moderatörü Sabah Gazetesi Yazarı Dr. Şeref Oğuz, sektörde nicelik sorununun çözüldüğü artık niteliğe geçilmesi gerektiği vurguladı. Oğuz, Türkiye'nin turizmde sorununun kaynak değil idrak sorunu olduğunu belirterek, "32 milyar dolarınız varsa bir Las Vegas kurabilirsiniz ama bir Şanlıurfa kuramazsınız" dedi.

 

HD sisteminin zeka ile bağlantısı ilk kez kuruldu

Sektör HD gerçeğini ilk defa dinledi

 

Panelde Herşey Dahil gerçeğine ilk defa bu denli vurgu yapan Sabah Gazetesi yazarı Prof. Dr. Kerem Alkin, aynı zamanda bu sistemin akıllıca ve zekaya dayalı kullanımına da işarete ederek şunları söyledi:

''Her şey dahil sistemi Türk turizminin en büyük geri zekalılığıdır. Bu sistem cahil Amerikalılar için icat edildi. Zamanında Amerikalılar Orta Amerika ve Meksika gibi ülkelerde otellerden çıkıp yemek yemeye gittiklerinde dayak yiyorlardı. Bunları dayaktan kurtarmak için oteller bu sistemi icat etti. Biz de bunu alıp Türkiye'ye getirdik.'' dedi.

 

Sektör de HD deneyimini ve gerçeği açıkladı

 

Kerem Alkin'in üzerinde çok çalışılmış olduğu beli olan ve orijinallik barındıran bu HD analizine sektörden de katkı geldi.

 

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkan Yardımcısı Kaan Kaşif Kavaloğlu da şunları ilave etti:

 

''Türkiye'de her şey dahil sistemi arz-talep dengesi içinde gelişti. Yurt dışında gelen misafirler ve Türkler bu sistemi içine sindirdi. Aileler bu sistemi tercih ediyor. Her şey dahil sisteminin kendinden çok niteliğini tartışmak lazım. Turisti otelin dışına çıkarmak hepimizin amacıdır. Ama otellerin içi 5 yıldız dışı 3 yıldız olmamalı. İnsanların şehri gezmemesinin nedenlerinden biri her şey dahil sistemi olabilir ama tek neden bu değil.''

 

Turizmde 4.0 dönemine katkı

4S pazarlaması

 

HD sisteminin Pazar gerçekleri ile bağlantısını ortaya koyan Kavaloğlu şu değerlendirmeyi yaptı:

 

“Bizim Akdeniz çanağında turizmdeki rakiplerimiz İspanya, Fransa ve İtalya’dır. 50 Milyar Dolar ve üzeri turizm geliri elde eden ve bu geliri 20-25 yıldır kazanan ülkeler bizim turizmdeki rakip ülkeler olmalı. Biz bu ülkelerle rekabet ediyoruz. 

Herşey dahil sistemi de bir gerçektir. Ülkemize tatile gelenlerin yüzde 75’i deniz, kum ve güneşe geliyor. Biz buna güvenliği de ekliyoruz. Yani biz 4S pazarlamasına geçtik.

Türkiye turizmde bir çok başarıya imza attı. G20 gibi birçok önemli ve başarılı geçen toplantıya ev sahipliği yaptık. Ancak bunu pazarlama başarısını gösteremedik’’ dedi.”

 

Algı ve algıda seçicilik

“Birlikte çalışmalıyız. Vazgeçilmeliğimizi ve potansiyelimizi unutmayalım”

 

Turizmde 4.0 döneminde global tanıtımda daha etkin olacağız diyen Yayman’ın bu önemli tespitine sektörden değerlendirme de yapıldı.

 

Türkiye’ye karşı bir algı yönetimi olduğunu belirten Limak Turizm Grubu Genel Koordinatörü Kaan Kaşif Kavaloğlu, “Bu algı yönetimini el ele vererek birlikte çözebiliriz ama dostlarımız da bizim kadar dürüst olmalı. Türkiye’nin dünyada tek bir markası var o da THY’dir. THY dışında başka markamız yok. Yurt dışında yılın 365 gününün 300 gününde tanıtım yapılmalı.

 

Batı Avrupalı turistlerin tekrardan Türkiye’ye olan özlemlerini pekiştirmek gerekiyor. Bunları pekiştirecek hareketlerde bulunmak lazım. Turizm maalesef siyasi ilişkilerden çok etkileniyor. Bu siyasi ilişkilere de bakarken de ülkemizin potansiyelini çok altta görmemek lazım. Türkiye ve Antalya kolay vazgeçilebilen bir destinasyon değil" dedi.

 

2017’de durum

 

Kavaloğlu, 2017 yılının, 2016 yılına göre muhakkak ki, daha verimli bir yıl olacak geçeceğinin altını çizerek, “Tabii ki bu sene de beklentilerimizin biraz altında kalabiliriz. 10 Milyon seviyesine ulaşamamamızın tek nedeni Batı Avrupa pazarı olacak. Rusya ve diğer BDT ülkeleri bizim ülkemize karşı çok büyük bir özlemle hareket ediyorlar. Şu anda gördüğüm kadarı ile herhangi bir politik problem olmaz ise Rusya ve diğer ülkelerden, Ukrayna, Kazakistan, Özbekistan gibi ülkelerden zannediyorum  üç buçuk milyon turist gelecek. Antalya bu rakamı geçtiği zamanda çok rahatlar.”dedi.

 

26.05.2017
TÜM HABERLER

E-BÜLTEN ABONELİĞİ
TR
...