Site İçi Arama

OTELLERDE MALİYETLER HALA ENFLASYONUN ÜZERİNDE

2018 yılı MART ayında otellerde YILLIK maliyet artışları % 13,26 oldu. Türkiye’de enflasyon ise % 11,14 olarak gerçekleşti

OTELLERDE MALİYETLER HALA ENFLASYONUN ÜZERİNDE

TÜİK tarafından açıklanan mart 2018 enflasyon (TÜFE) verilerine göre; Türkiye’de fiyat yükselişi, yıllık bazda 12 aylık ortalamalarla % 11,14 oldu.

 

Turizmdatabank’ın hazırladığı Otel Maliyetleri Raporu’na göre, konaklama tesislerindeki maliyetler ise mart ayında yıllık ortalama % 13,26’ya yükseldi.

 

On iki aylık ortalama maliyet artışlarına göre otellerde en yüksek artışlar; % 13-14 ortalamalarla; TEMİZLİK, YİYECEK, İÇECEK gruplarında gerçekleşti.

 

Şubattan sonra mart ayıda da ENERJİ-Yakıt maliyetleri dahil tüm maliyetlerde yükseliş devam etti. TEKNİK SERVİS ve ENERJİ grubu maliyetleri enflasyonun altında artış gösterdi. (Öte yandan otel maliyetlerinde çok düşük paya sahip olan basın-yayın vb maliyetler % 20 ile en yüksek artışı yaşadı.)


Diğer yandan maliyetleri % 13,4 artan YİYECEK grubu içinde en yüksek maliyet artışları; yine Meyve Sebzede oluşurken, Yağ, Et, Bakliyat ve Süt gruplarındaki artışlar da onu takip etti.


DETAYLAR

ENFLASYON VE OTELLERDE MALİYETLER

TÜM HABERLER

E-BÜLTEN ABONELİĞİ
TR
...
antalya haber