Site İçi Arama

İNGİLİZ TURİSTİN HARCAMASI AZALACAK

İngiltere’nin AB’den ayrılmasının turizme etkileri somutlaşmaya başladı. İngiliz turistin harcamasında önemli düşüş olacak.

İNGİLİZ TURİSTİN HARCAMASI AZALACAK

Bretix, İngiliz turisti olumsuz etkileyecek

 

İngiltere’nin AB’den ayrılmasının turizme etkileri somutlaşmaya başladı. İngiliz turistin harcamasında önemli düşüş olacak.

 

Harcama yüzde 12 düşebilir

 

AB içinde yapılan son çalışmalardan derlenen tahminlere göre AB’den ayrılan (Bretix) İnglizler’in kişibaşına seyahat harcamaları % 12 dolayında düşecek.

 

Ama İspanya umutlu

 

Özellikle Pound’un değer kaybı ile birlikte İngilizler için daha pahalı hale gelecek İngilizler, AB içindeki seyahatlerinde daha az harcamada bulunacak.

 

Diğer yandan AB içinde olmasına rağmen, İspanya turizm otoriteleri, bu durumdan ülkelerinin pozitif şekilde etkileneceğini ileri sürüyorlar.

 

Pound düşerse daha az harcarlar

 

Turimdatabank’ın Economy Crativa tarafından yapılan çalışmadan ldığı sonuçlara göre, İngilizler daha az seyahat harcamasında bulunacak.

 

Öte yandan Bretix kararının turizme net etkisinin 2017’den önce görülmeyeceğini belirten İngiliz yetkililer ülkede ulusal hasılanın bir miktar azalacağı, yatırımların azalacağını tahmin ettiklerini açıklarken, kur değer kaybı ile harcanabilir gelirlerdeki düşüşle kişibaşı seyahat harcamalarında da azalma olacağını kabul ediyorlar.

 

Economy Crativa tarafından yapılan etki çalışmasına göre, Pound’da Avro’ya  karşı görülen yüzde 10’luk gerileme eğiliminin devam etmesi durumunda, İngilizler turistlerin AB’deki kişibaşı seyahat harcamalarında % 12 dolayında düşüş gerçekleşebilir.

22.07.2016
TÜM HABERLER

E-BÜLTEN ABONELİĞİ
TR
...