Site İçi Arama

ERKAN YAĞCI: DÜNYADAKİ BÜYÜMEDE YERİMİZİ ALACAĞIZ

Başkan Erkan Yağcı Akdeniz Turistik Otelciler Birliği’nin Eylül ayı yemeğinde önemli açıklamalarda bulundu.

ERKAN YAĞCI: DÜNYADAKİ BÜYÜMEDE YERİMİZİ ALACAĞIZ

AKTOB Başkanı Dr.Erkan Yağcı

TURİZM İYİ YÖNETİLİRSE HERKESE FAYDA SAĞLAR

 

Akdeniz Turistik Otelciler Birliği’nin (AKTOB) Eylül ayı yemekli toplantısı Baia Lara otelde yapıldı.

 

Turizmi iyi yönetmeliyiz

 

Toplantının açılışında konuşan Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Dr.Erkan Yağcı, “İyi ve koordineli yönetilmesi durumuna turizm, faydaları tüm kesimlere yayılan iyi bir sektördür.”dedi.

 

Toparlanmada herkes pay sahibi özellikle konaklama sektörü

 

2016 krizi döneminin ardından 2017’de sağlanan gelişmeyi değerlendiren Erkan Yağcı, “Bu zor dönemde turizmin her bir bileşeni çalıştı, fedakarlıklarda bulundu. Özellikle, artan maliyetlere rağmen, konaklama sektörünün gelirlerinden ödün vererek büyümede katkısı hayatidir.”dedi.   

 

Önce ayakta kaldık sıra esas konulara geliyor

Başarı çıtası 40 milyondur

 

Türkiye turizminin 2017’de gösterdiği gelişmenin, sayısal temelden öteye geçebilmesi ve eski trandine kavuşmasının önemli olduğuna vurgu yapan Yağcı, sayısal bazda çıtanın 40 milyon turist olduğunu vurgulayarak, “Önce kaybettiğimiz hacmi yakalamalıyız, fiyatları toparlamalıyız ki, birkaç yıldır geri planda bırakmak durumunda olduğumuz yapısal sorunları ele alalım, gelecek için planlarımızı sağlamlaştıralım.”dedi.

 

2018’in önemi büyük

 

Turizmde 2018 yılının bir çok açıdan önemi olduğunu ifade eden Erkan Yağcı şunları söyledi: “Öncelikle son krizde ciddi turist kaybettiğimiz merkez Avrupa pazarlarını yeniden canlandırmalı, bu yılı adeta “Avrupa Yılı” ilan etmeliyiz.

 

Ancak bunu yaparken, olgunlaşma eğiliminde olan pazarları, yeni pazarları da içine alan Pazar çeşitlendirme çalışmalarına da hız vermek zorundayız. Şunu da biliyoruz ki pazarlara yenilerini eklemek 4-5 yıl gibi bir zaman alır ama olgunlaşmaya yakın olan yeni pazarları ilk hedef olarak önümüze koyabiliriz.

 

Dünyadaki büyümede biz de olacağız

 

BM Dünya Turizm Örgütü’nün Çin’deki genel kurulunda ortaya konan ve % 6-7 bandında olan dünya büyümesinde, Türkiye’nin de olacağını işaret eden Yağcı, “Dünyada son 20-30 yılın rekoru olan bu büyüme beklentisi çok önemli. Çünkü turizm en başta ekonomik ve sosyal gelişmeyi, ülke imajını güçlendirme ve iş yaratma, yoksulluğu azaltma rolleri ile çok hayati önemdedir. Herkes bunun farkında. Ülkemiz de bu nedenle bu gelişme içinden pay alacaktır. 2018 ve 2019 çok önemli dönem olacak. Hazırlanmalıyız”dedi.

 

Turizmin hayat katkısını artırmalıyız

 

AKTOB ve turizmciler olarak, turizmin ekonomik ve sosyal gelişmenin sürdürülebilir kılınmasındaki rolünü bildiklerini ifade eden Yağcı bu konuda devletimizin başlattığı ve Antalya Valiliği’nin de içinde yer aldığı “Biz Anadoluyuz” projesinde Bitlis ve Şırnak’tan gelecek 2750 öğrenciyi Antalya’da misafir etmenin bir örnek olduğunu da sözlerine ekledi. Yağcı bu sayede turizmin ülkemizin sosyal gelişme, birliktelik ve huzur ortamına katkılarının artacağını da vurguladı.   

28.09.2017
TÜM HABERLER

E-BÜLTEN ABONELİĞİ
TR
...
antalya haber