Site İçi Arama

BÜYÜK YATIRIMLARA YENİ DESTEKLER GELDİ

Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgeleri`ne yapılacak bir veya birden fazla yatırımcı tarafından yapılacak olan en az 7.500 yatak kapasiteli yatırımlar için..

BÜYÜK YATIRIMLARA YENİ DESTEKLER GELDİ

Büyük yatırımlara faiz, KDV ve SGK desteği geldi

 

Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgeleri'ne yapılacak bir veya birden fazla yatırımcı tarafından yapılacak olan en az 7.500 yatak kapasiteli yatırımlar için, 5.bölgede uygulanan destek unsurları uygulanacak. Kullanılacak kredilerde, faizin bir kısmının yükünü devlet alacak.

 

Bakanlar Kurulu kararına göre devlet bütçenden karşılanacak destek; sabit yatırım tutarının % 80'sine kadar olan kısmı için ödenecek faiz veya kar payının, TL kredilerde 7 puanına kadarı, döviz ve dövize endeksli kredilerde 3 puanını kapsıyor. Destek, yatırımın % 20’sini geçmeyecek.

 

Vergi indirimi desteği kapsamında; yatırıma katkı oranı % 55, vergi indirimi oranı % 90 ve toplam yatırıma katkı tutarının, yatırım döneminde diğer faaliyetleri üzerinden elde edilecek faaliyet kazançları üzerinden kullanılabilecek oranı % 100 olarak uygulanacak.

 

Diğer yandan, Yatırımcının istemesi durumunda, sigorta primi işveren hissesi desteğinde ödemeler, yatırım sürecinde verilebilecek.

 

Yatırım tutarı 100 milyon lira ve üzerindeki teşvik belgeli projelerde bina inşaat harcamaları KDV iadesinden yararlandırılabilecek. Müstakil olarak belgelendirilmiş kongre ve sergi merkezi, golf ve sağlıklı yaşam tesisleri ile günübirlik tesisler de desteklerden yararlanabilecek. 

 

Bu desteklerin olabilmesi için, teşvik belgesinde belirtilen tutarın, 1 yıl içinde en az % 10'u ve en az 5 milyon TL harcama yapılmış olması lazım.

 

Yatırımların bitiş tarihi 31 Aralık 2022 olarak belirlenirken, olağanüstü haller dışında süre uzatılmayacak.

 

http://www.resmigazete.gov.tr/main.aspx?home=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/04/20180430.htm&main=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/04/20180430.htm

 

Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgeleri

Adana Karataş Yumurtalık

Ankara Kızılcahamam

Antalya (Kuzey)

Antalya Demre

Antalya Kemerağzı-Kundu

Antalya Kent Merkezi

Antalya Oymapınar

Aydın Didim K.T.K.G.B.

Balıkesir-Marmara Güneyi Adalar

Çankırı Ilgaz Kadınçayırı Yıldıztepe

Denizli Termal

Edirne Çanakkale Saroz Körfezi

Elazığ Harput

Elazığ Tunceli Fırat Havzası

Erzincan Ergan Dağı

İzmir Bergama-Allanoi-Manisa Soma Menteşe Termal

İzmir Dikili Termal

Kocaeli Sakarya Kıyı Bandı

Kuzey Van Gölü Selçuklu

Mersin Tarsus Gülek Karboğazı

Mersin Tarsus

Muğla Milas Fesleğen

Nevşehir Kapadokya

Ordu Bolaman

Rize Anzer

Rize Çamlıhemşin Ayder

Samsun Ayvacık

Şanlıurfa Kent Merkezi

30.04.2018
TÜM HABERLER

E-BÜLTEN ABONELİĞİ
TR
...
antalya haber