Site İçi Arama

AKTOB BAŞKANI REKABET AVANTAJIMIZ ÖNCE KALİTEMİZDİR

AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, ilk hedefin talebi artırmak olduğunu, fiyatların bunu izleyeceğini söyledi

AKTOB BAŞKANI REKABET AVANTAJIMIZ ÖNCE KALİTEMİZDİR

AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, ilk hedefin talebi artırmak olduğunu, fiyatların bunu izleyeceğini söyledi

AKTOB BAŞKANI: REKABET AVANTAJIMIZ ÖNCE KALİTEMİZDİR

 

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği’nin aylık toplantısında açıklamalarda bulunan Başkan Erkan Yağcı, “2017 ve sonrası için hedefimiz, turist sayısını tekrar artırmak. Buna paralel amaç da talebin belirli bir seviyeye gelmesi ile fiyatı seviyelerini iyi bir düzeye çıkarmak. Ancak bu kolay olmayacak. İki üç yıl içinde gelirimizi de arttırma durumuna gelmemiz gerekir. Türkiye’nin rekabet avantajının en güçlü olduğu konumu hizmet ve ürün kalitesidir. Bu rekabet avantajını kaybetmemek lazım”dedi.

 

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği’nin geleneksel aylık yemekli toplantı 16 Mayıs 2017’de Antalya Paloma Renaissance Hotel’de yapıldı.

 

Sezonu ve geleceği değerlendiren AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, Türkiye ve özellikle de Antalya'da hedefin önce talebi, sonrasında ise fiyatları artırmak olduğunu söyledi.

 

Turizmde varız, varolacağız da…

 

Turizm sektörünün Türkiye için stratejik bir sektör olduğunu belirten Yağcı, Türkiye karşıtı kampanyalara karşı en etkili PR aracının turizm olduğuna vurgu yaparak, “Turizm değerlerimizle dünyada çok önemli bir noktadayız. Bu başarı öyküsünün devamı için potansiyelimiz var.  Kötü başlayan 2017 yılı için aldığımız sezon rakamları bu potansiyelin küçük yüzdelerde de olsa yeniden yükselişe geçtiğini gösteriyor.  Son birkaç yıldır yaşanan tüm olumsuz gelişmelere rağmen ana kaynak pazarımız olan Rusya Federasyonu’ndan yeniden turist akışının başlaması sevindirici bir gelişme oldu.  2016 yılını unutup 2017 yılında tekrar turizmde var olduğumuzu hissettirmek istiyoruz.'' dedi.

 

İlk veriler olumlu, umudu korumak lazım


''Nisan ayında yaşadığımız büyüme trendinin mayıs ve sonrasında da devam etmesini umut ediyoruz'' diyen Yağcı, mart ayı sonuna kadar devam eden Avrupa pazarındaki düşüşün ardından Rusya'dan önemli bir talep geldi. Ruslardaki talep artışımız 2015 yılı rakamlarını geçen bir seviyede. Düşüş yaşadığımız Almanya pazarında ise tatillerin nisan ayına denk gelmesi nedeniyle yüzde 2 artıya geçtik. Tabi bizim temennimiz Almanya’daki bu artışın da tüm seneye yayılması. Mayıs-Ekim dönemi, yüksek sezonda da bu pazardaki artışın devam etmesini istiyoruz”dedi.

 

Kalitemiz ile talebi yeniden canlandıracağız

 
Türkiye 2016’da çok sıkıntılı bir dönemden geçti. Jeopolitik, ekonomik ve siyasi gelişmeler turizmi çok fazla etkiledi. Türkiye’de 36 milyon misafir ağırlamıştık. Bu 25 milyona düştü. Antalya’da ise 12 milyondan 6,5 milyona geriledi. Turist sayısı azalınca gelir de düşüyor. Bizim 2017 ve sonrası için hedefimiz, turist sayısını tekrar artırmak. Belli bir talebi oluşturduktan sonra fiyatı artırmak. Bu kolay olmayacak. 2-3 yıl içerisinde gelirimizi de arttırma durumuna gelmemiz lazım. Çünkü Türkiye’nin rekabet avantajının en güçlü olduğu konumu kalitesi. Bu rekabet avantajını kaybetmemek lazım. 

 

Siyasi söylemler ve popülist politikalardan uzak durulmalı

“Normal koşullarda kriz aşılır”


Bu yıl Antalya’daki büyüme oranının yüzde 30-40 olması gerektiğini söyleyen Yağcı, ancak şu anda net bir rakam söylemenin zor olduğunu belirtti. Yağcı, ''Maalesef turizm sektörünün siyasi söylemlere ve popülist politikalara bu kadar maruz kaldığı bir dönem olmamıştı. Türkiye’nin bugünkü koşullarda büyümesinin çok iyi olması lazım. 2016’da Rus turistin hiç olmadığını düşünürsek, Rus turistin devreye girmesini ve Avrupa’daki düşüşün duracağını varsayarsak Antalya’daki büyüme oranı yüzde 30-40 olması lazım. Normal koşullarda 2017 yılı Türkiye’nin ve Antalya’nın turizmde büyüyeceği bir yıl olacak."dedi.

18.05.2017
TÜM HABERLER

E-BÜLTEN ABONELİĞİ
TR
...